Παρασκευή 1 Απριλίου 2016

ΠΙΚΡΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΣ

Την ήττα γνώρισε,  για πρώτη φορά ύστερα από 7 συνεχόμενες νίκες χωρίς απώλειας σετ, την  Πέμπτη 31/3/2016  η ομάδα βόλεϊ των κοριτσιών του σχολείου μας απέναντι στην ομάδα του 2ου ΓΕΛ Ακρωτηρίου Χανίων. Όπως φάνηκε η τύχη δε στάθηκε με το μέρος τους αυτή τη φορά και αποδείχθηκε πως το πείσμα και η δυναμικότητα που τους χαρακτήριζε σε προηγούμενους αγώνες δεν επαρκούσε. Πρέπει να σημειωθεί πως καθ 'όλη τη διάρκεια των αγώνων η ομάδα είχε υποστεί σημαντικές απώλειες εξαιτίας σοβαρών τραυματισμών και προβλημάτων υγείας.

Επιπλέον, ένας ακόμα παράγοντας δυσκολίας που συνέβαλλε στην ήττα είναι το γεγονός πως η αντίπαλη ομάδα αν και χαρακτηριζόταν από παρόμοια ανταγωνιστικότητα και ισάξιες αθλητικές δυνατότητες, φάνηκε να ήταν πιο αποφασισμένη να φτάσει ως και τον τελικό.

Παρά το αναμενόμενο άγχος για την πρόκριση στους 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, τα κορίτσια μπήκαν δυναμικά στο παρκέ έχοντας το νου τους μονάχα στη νίκη. Στο πρώτο σετ η αντιπροσωπευτική εικόνα της ομάδας μας ήταν σε ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο όμως αυτό δεν αρκούσε για την κατάκτηση του σετ.

Στη συνέχεια του αγώνα η ομάδα είχε μια εμφανής κατακόρυφη πτώση και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα των Χανίων να πάρουν το σετ με ιδιαίτερη ευκολία. Οι παίκτριές μας ήταν πολύ κουρασμένες τόσο σωματικά όσο και ψυχικά με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να κοντράρουν καθόλου και έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τελικό αποτέλεσμα 2-0 υπέρ των Χανίων.